Askush nuk na vështron

Ne nje fshat te varfer te Alentezhos, autori vizaton figura njerezish, te ashpersuar nga uria dhe puna, nga dashuria, xhelozia dhe dhuna: bariu i heshtur qe sheh boten t’i shkermoqet kur djalli i peshperit qe gruaja e mashtron; gruaja e Jozefit, e vuajtur deri ne pamundesi; Gabrieli i vjeter dhe i mencur, i besuar dhe keshilltar; vellezerit siameze Elia dhe Moisiu; vete Djalli, etj. Karakteret e Peixoto-s jane” universale, sic eshte shpresa e tij perballe veshtiresive. Paradoksalisht, edhe pse autori e vendos ngjarjen ne nje fshat te varfer te Portugalise, ky fshat mund te jete kudo, mund te jete cdo fshat i varfer e i pjekur nga dielli, qe jeton me historite dhe ngjarjet e tij ashtu si ne cdo vend te botes.

6.70

Infromacione shtesë

Autori i librit

Jose luis Peixoto

Numri i faqeve

235

Shtëpia botuese

Ombra GVG

Gjuha

Shqip

ISBN

5589928061492

Rreshti

A

Kolona

37

Poashtu mund të ju pëlqejë