Gusht 1914 – 1

Rusia ndodhej buzë humnerës: digjeshin çifligje, shpërthenin bomba, rebeloheshin njësi ushtarake, vepronin gjykata ushtarake lokale… por duhej parë tutje, drejt së ardhmes për të ecur përpara… përmes një sistemi reformash të menduara mire. Duke i ndërprerë turbullirat me forcë fizike, qeveria ndërkohë synonte të vinte në veprim dhe ta ripërtërinte forcën morale, sidomos në drejtim të reformës së tokës. Brezat e ardhshëm do të na kerkojnë llogari.

Kategoria

16.70

Infromacione shtesë

Autori i librit

Aleksandër Sollzhenjicin

Numri i faqeve

654

Shtëpia botuese

Fan Noli

Gjuha

Shqip

ISBN

9789928251275

Rreshti

A

Kolona

14

Poashtu mund të ju pëlqejë