Murtaja

E keqja ne bote vjen pothuajse gjithmone nga padija, teksa vullneti i mire, nese nuk eshte qartepames, mund te beje po aq deme sa ligesia. Njerezit jane me” teper te mire se te ligj, po ne te vertete ceshtja nuk qendron aty. Njerezit jane me pak apo me shume te paditur dhe kjo eshte ajo qe quhet virtyt ose ves, ndersa vesi me deshperues eshte ai i padijes qe pandeh se i di te gjitha dhe atehere i jep vetes te drejten per te vrare. Shpirti i vrasesit eshte i verber dhe as miresi te vertete dhe as dashuri te bukur nuk mund te kete nese mungon e gjithe qartepamesia e mundshme.

Kategoria

10.00

Infromacione shtesë

Autori i librit

Albert Camus

Numri i faqeve

303

Shtëpia botuese

Fan Noli

Gjuha

Shqip

ISBN

9789928251893

Rreshti

A

Kolona

15

Poashtu mund të ju pëlqejë