Biri i fizarmonicistit

Bernardo Atxaga (Joseba Irazu Garmendia, Asteasu, Guipúzcoa (1951) është shkrimtari më i njohur bask dhe aktualisht nga autorët më të njohur të Spanjës. U diplomua në shkencat ekonomike në Universitetin e Bilbaos dhe më vonë studioi filozofi në Universitetin e Barcelonës. Vepra e tij përbëhet tregime, romane, poezi, ese, shkruar dhe botuar të gjitha në gjuhën baske. I përkthyer në gjuhë të shumta, është autori bask më i lexuar dhe më i përkthyer. Ndër veprat kryesore përmendim, Bi anai (Dy vëllezërit) 1985; Obabakoak, 1988, Gizona bere bakardadean (Burri i vetmuar) 1993, Zeru horiek (Gruaja e vetmuar) 1995 etj. Për veprên e vet ka marrë shumë vlerësime dhe çmime brenda dhe jashtë vendit ku më të rëndësishmit përmendim: disa herë fitues i Çmimit Letrar Bask; Çmimit Kombëtar të Spanjës për narrativën e vitit, Çmimet Grinzane Cavour dhe Mondello, Times Literary Supplement Translation Prize; finalist për prestigjozin Dublin IMPAC European Literary Award dhe kandidat për prestigjozin tjetër europian The Independent Foreign Fiction Prize.

11.50

Infromacione shtesë

Autori i librit

Bernardo Atxaga

Numri i faqeve

409

Shtëpia botuese

Aleph

Gjuha

Shqip

ISBN

9789928455420

Rreshti

A

Kolona

31

Poashtu mund të ju pëlqejë